ds

Македонија

Од кадровските решенија и барањето за една изборна единица зависи нашата поддршка за новата Влада, порача Трајанов

А1он
Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов за денеска попладне најави средба со мандатарот за состав на новата влада и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски, со
Македонија

Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик во корист на помалите партии

А1он
Претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник Павле Трајанов денеска до Уставниот суд достави иницијатива со која бара укинување на одредби од Изборниот законик со кои,
Македонија

ДС: Во пресрет на избор на стара-нова Влада, укажуваме на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите

А1он
Во пресрет на избор на стара-нова Влада, Демократскиот сојуз укажува на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите. „Во оваа насока освен реформите
Македонија

Павле Трајанов за софиски „Дневник“: Уставот не може да се менува без реципроцитет од бугарска страна

А1он
Македонија ќе прифати измени на сопствениот Устав за вметнување на Бугарите во него, само доколку се додаде и македонското малцинство во бугарскиот Устав, изјави претседателот
Македонија

Демократскиот сојуз на локалните избори ќе настапи со СДСМ

А1он
Претседателството на Демократскиот сојуз, на седницата одржана на 7 септември, донесе Одлука на претстојните локални избори да настапи заедно со СДСМ, информираат од ДС. „Демократскиот
Македонија

Демократски сојуз: Наставата со физичко присуство е приоритет

А1он
Демократскиот сојуз смета дека треба да се поддржи одлуката за физичко присуство на учениците за следење на наставата. „Вакви препораки доаѓаат и од Светската здравствена
Македонија

Демократски сојуз: Да се повлечат измените на Изборниот законик

А1он
„Демократскиот сојуз на седницата на собраниската Комисија за политички систем ќе предложи суштински амандмани на предлог измените на Изборниот законик, но сепак, сметаме дека поради
Македонија

ДС: Со измените на изборните правила брутално се напаѓа демократијата

А1он
„Со овие измени се спречува рамноправен политички натпревар и се гуши плурализамот и разновидноста на идеи. Демократскиот сојуз оценува дека предлог измените на Изборниот законик
Македонија

Демократски сојуз: Парламентот да усвои Резолуција за стратешките државни и национални интереси за преговорите со ЕУ

А1он
Демократскиот сојуз смета дека Собранието треба да расправа и да усвои Резолуција за стратешките државни и национални интереси поврзани со евроинтеграциските процеси, се со цел,
Македонија

Демократски сојуз: Да нема летување за пратениците и министрите, државата да се консолидира

А1он
Демократскиот сојуз предлага пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат, се со цел овој период да се искористи