energetika

Економија

Николовски: За 45% поголемо производство на струја, имаме најдобри резултати во енергетиката

А1он
Во рамки на грејната сезона 2022/2023, за месеците од октомври до март, имаме вкупно домашно производство на електрична енергија од над 2,7 милиони MWh. Само
Економија

РЕС одбележува една гостина постоење – компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза

А1он
Фирмата за трговија со електрична енергија РЕС одбележа една година постоење и за тој период се позиционира како лидер во снабдувањето со електрична енергија на
Економија

(ВИДЕО) Андонов: Електро-енергетскиот систем е стабилен

А1он
На денешната прес-конференција во Владата на Република Северна Македонија, на којашто се обрати соработникот за енергетика на премиерот, Виктор Андонов беа споделени корисни информации за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за нивниот предлог Закон за енергетика

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата достави барање до Собранието за одржување на итна седница на која ќе се разгледува Предлог законот кој го поднесоа,
Економија

Ковачевски: Владата навремено интервенира за непречено снабдување со електрична енергија

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, изјави дека Владата подолго време, уште со почнувањето на енергетската криза во последниот квартал минатата
Регион

Заедничка работна група на Србија, Албанија и Северна Македонија за соработка во енергетската криза и за стратешки проекти

А1он
Вицепремиерката на Владата на Србија и министер за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ денеска во Тирана изјави дека министрите од Северна Македонија и Албанија ја
Економија

Европските влади со мерки поради високите цени на енергенсите

А1он
Наглиот пораст на цените на енергијата на пазарот ги активира европските влади обидувајќи се да ги заштитат граѓаните од ценовниот шок и да им помогнат
Економија

Битиќи: Будно ја следиме состојбата со електрична енергија и ако е потребно ќе интервенираме

А1он
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска порача дека будно ја следат состојбата со електрична енергија и ценовните шокови
Економија

Владата треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

А1он
Владата, според најавите, денеска на седница треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат буџетски средства директно во енергетските компании. Министерот