mitilineos

Македонија

Битиќи: Ако не успее сега, владата на СДСМ по 9 мај ќе ги продолжи стратешките инвестиции во енергетиката

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја повика опозицијата, која најави дека ќе поднесе 40 амандмани за законите за стратешки инвестиции во енергетиката, да биде
Македонија

Нов обид во Собрание за законите за Митилинеос и за игрите на среќа

А1он
Собранието денеска треба да одржи продолженија на три пленарни седници – 138-та 140-та и 145-та. Во рамки на 145-та седница, пратениците ќе дискутираат по Законот
Македонија

Собраниска комисија нема да расправа за гасните централи и соларните паркови

Орце Костов
Собраниската Комисија за економски прашања, на чиј дневен ред беа предлозите на законите за реализација на стратешките инвестициони проекти во енергетиката по скратена постапка, е
Македонија

Претставка до Комисијата за заштита на конкуренцијата за случајот Митилинеос

А1он
Инженери, гражани и дипломати поднеле заедничка претставка за заштите на јавниот интерес до Комисијата за заштита на конкуренцијата за случајот Митилинеост. Информираат дека целта им
Македонија

Пратениците денеска решаваат за гасната централа што ќе ја градат Грци и за Законот за игри на среќа

А1он
Собранието денеска ќе ја одржи новата 140- седница по изборот на техничката Влада. На дневен ред на оваа седница се 39 точки. На дневен ред
Економија

„Гасната централа која ќе ја градат Грците чини 180 милиони евра, а во предлог законот е 290“: Инженерите против нов „Чебрен“

Орце Костов
Четири предлог закони за стратешки инвестиции и за изградба на капацитети од обновливи извори кои утре ќе се најдат пред пратениците во Собранието ќе ја