(ВИДЕО) Трајанов: Поднесов нов закон за СЈО, ќе го изгласаме и без ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов утрово до Собранието повторно ги достави законот за заштитени сведоци и законот за Специјално јавно обвинителство.

Законите се доставени во редовна процедура, со цел, како што вели тој, сите пратеници да може да искажат свој став зошто бараат или не сакаат промени во овие два закона.

– Долго време лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тврдеше едно, па се менуваа работите. Можно е неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да ги прифатат измените во законите. Има можности законите да поминат и без нивна поддршка, но треба сите останати пратеници да гласаат, рече Трајанов.

Тој вели дека вчера Собранието работело навистина брзо, а законите биле ставени на дневен ред утрото со цел дел од пратениците да не успеат да присуствуваат на гласањето.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Џафери на Конференција во Атина, ќе се сретне со претседателот на грчкиот Парламент

Ана Ололовска

Џафери: Работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

Ана Ололовска

Тројца амбасадори ќе ги претстават своите платформи пред собраниската Комисија за надворешна политика

Ана Ололовска

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија се враќа како неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокира се што е во интерес на граѓаните

Ана Ололовска