stedenje

Економија

Туширањето со тенок млаз и готвењето во мало тенџере дадоа резултат: Домаќинствата заштедиле над 15 отсто струја

Орце Костов
Околу 15% отсто помалку потрошена електрична енергија е заштедата на домаќинствата и на малите потрошувачи, а според министерот за економија, Крешник Бектеши, владините мерки препораки
Економија

Бектеши: Институциите заштедиле 20 отсто струја освен министерството на Горан Милевски кое потрошило повеќе

А1он
Владата, министерствата, кабинетот на претседателот, Собранието, државните ЕЛЕМ и МЕПСО заштедиле 20% електрична енергија за месец септември споредено со истиот период од 2021 година. Министерот
Регион

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он
Готвење во покриен сад, некористење лифт, префрлување на ЛЕД осветлување се дел од препораките на Владата на Црна Гора за намалување на потрошувачката на електрична
Економија

Бислимоски почна да штеди во РКЕ: Дојдов на работа по скали, планирам да ослабам

Орце Костов
Државните институции од денес имаат задолженија за намалување на потрошувачката на електрична енергија, а мерки за штедење ќе преземе и Регулаторната комисија за енергетика. Претседателот
Економија

Администрацијата од утре ќе проветрува за да заштеди најмалку шест милиони евра

Орце Костов
Државните институции од утре ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15% во однос на истиот период од претходната година, во спротивно
Македонија

Градоначалникот на Велес од граѓаните бара совети за штедење, а во истовреме одобрува привремени вработувања

Орце Костов
Додека трае консултацијата со граѓаните и доставувањето предлози како општината да заштеди на струја во пресрет на грејната сезона, градоначалникот на Велес, Марко Колев, ќе
Свет

Речиси три четвртини Германци трошат помалку енергија

А1он
Седум од 10 Германци трошат помалку енергија поради највисоката инфлација во повеќе децении, а половина од нив ги намалија трошоците за слободни активности, покажа истражување.
Економија

Професорот Димитров: Не е штедење ако државата ви бара 1.000 евра само за решение за поставување фотоволтаици

Орце Костов
Апсурдно е да се носат препораки за штедење струја во домаќинствата, а притоа да не можат поради административни сопки да се инсталираат фотоволтаични панели за
Економија

Владата бара да штедиме: Гответе во мало тенџере и туширајте се со тенок млаз вода

Орце Костов
Вклучување на болјер само кога тоа е потреба и по можност во ниска тарифа, готвење во помали садови и туширање со тенок млаз на вода,
Македонија

Скопски Водовод апелира да се штеди водата во летните месеци

А1он
Рационалната употреба на водата го заштитува не само водоснабдителниот систем туку и правото на секој граѓанин за нормално водоснабдување, велат од скопски Водовод и канализација,