Скопски Водовод апелира да се штеди водата во летните месеци

Од:

Рационалната употреба на водата го заштитува не само водоснабдителниот систем туку и правото на секој граѓанин за нормално водоснабдување, велат од скопски Водовод и канализација, од каде апелираат за штедење на водата во летните месеци.

„Дневните навики на граѓаните придонесуваат во заштитата на водоснабдителниот систем и квалитетот на водоснабдувањето до секој дом. Преку три чекори зголемете ја разумната и совесна употреба на водата и одговорноста во вашето однесување во однос на заштита на водоснабдителниот систем:

1. При туширање, миење заби и раце или миење садови, осигурајте се дека водата не тече додека не ја употребувате. 2. Осигурајте се дека машината за садови и за алишта, пред употреба се целосно наполнети.
3. Редовно проверувајте ја исправноста на состојбата на чешмите, казанчињата и видливите цевки во домот.

Наша должност е да одлучиме да бидеме одговорни и да се однесуваме совесно во насока на рационална и разумна употреба на водата, за да има за сите, денес, утре и во иднина,“ велат од Водовод и канализација.

Би можело да ве интересира

Туширањето со тенок млаз и готвењето во мало тенџере дадоа резултат: Домаќинствата заштедиле над 15 отсто струја

Орце Костов

Каталонија воведува ограничувања на водата поради сушата

Речиси половина од Киев нема вода

Горан Наумовски

Бектеши: Институциите заштедиле 20 отсто струја освен министерството на Горан Милевски кое потрошило повеќе

Горан Наумовски

Саниран поголем дефект на водоводна цевка ноќеска во Аеродром

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он