divogradbi

Македонија

Пендаровски не го потпиша законот за легализација на дивоградби: Тој е спротивен на Уставот

Кристијан Ландов
Претседателот на државата, Стево Пендаровски, не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. На ваквата одлука
Македонија

Заедно со Владата ќе го ослободиме охридскиот регион од дивоградби, вели градоначалникот Георгиески

А1он
Само преку заедничко делување на локалната и централната власт ќе може да ја оствариме нашата заедничка цел, а тоа е зачувување на Светското природно и
Македонија

Пратениците кои гласаа против легализацијата на дивоградбите бараат од Пендаровски да не го потпише указот

А1он
Продолжувањето на рокот за легализација на дивоградбите, кое вчера беше изгласано во Собранието, е нешто за што не смее ниту да се помисли во една
Македонија

Пратениците сложно изгласаа да продолжи легализацијата на дивоградбите како во времето на Груевски

А1он
Пратениците во Собранието на Северна Република Македонија денеска, по скратена постапка и речиси едногласно, го изгласаа Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени
Македонија

Владата го поддржува рушењето на дивоградбите на охридското крајбрежје

А1он
Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје што ги изведува Општина Охрид, со што ги потврдува своите заложби за посветено
Македонија

Се урива од Метропол до Пештани, дивоградбите повторно на мета

Кристијан Ландов
Правните и физичките лица кои не прифатиле да си ги отстранат дивоизградените објекти на плажите во Охрид, сега им ги урива општината. Пред туристичката сезона
Македонија

Кривична пријава за скопјанец за бесправно градење, узурпирал државно земјиште

А1он
СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против С.А.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела
Македонија

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција информираше дека неговата Општина предничи со остранување на дивоградби, посочувајќи дека за наредниот период се издвоени
Македонија

Кривична пријава за кавадарчанец за дивоградба

А1он
Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе кривична пријава против З.Ј.(46) од Кавадарци осомничен за сторено кривично дело „бесправно градење“. Од МВР денеска информираа дека во
Македонија

Бизнисмен од Кочани доби кривична пријава, градел без дозвола во охридското село Косел

А1он
СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Д.(45) од Кочани и правно лице од Зрновци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.