vojdan cernodrinski

Култура

„Црнила ремикс“ гостува на Могилата на непобедените во Прилеп, во чест на Коле Чашуле – авторот во фокус на МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Музичко-драмскиот перформанс „Црнила ремикс“ во режија на Јордан Симонов, продукција на Младинскиот културен центар, в сабота (27 мај) во 21 часот ќе биде изведен на
Култура

Четири награди за претставата „Народен непријател“ и Македонскиот народен театар на 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
На денешната прес-конференција од страна на оценувачката комисија на 56. МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп се соопштија одлуките на наградените. Во официјалната фестивалска програма на
Култура

Македонскиот народен театар го отвора „Војдан Чернодрински“

А1он
Македонскиот народен театар на 3 јуни го отвора 56. фестивал „Војдан Чернодрински“ со најновата претстава „Народен непријател“ од норвешкиот автор Хенрик Ибзен, а во режија
Култура

Претставата „И коњите ги убивааат, зар не?“ на битолски театар е најдобра на 55 МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Претставата „И коњите ги убиваат, зар не?“ на битолскиот театар е најдобра претстава во целина на годинашниов 55 Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, а Мартин
Култура

Со омажот „Драмски за Конески“ завршува 55. театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
Со омажот „Драмски за Конески“ за животот и делото на великанот на македонската литература и култура во чест на 100-годишнината од неговото раѓање, вечер во
Култура

Три претстави вечерва на МТФ „Водјан Чернодрински“, утре ќе се знае најдобрата претстава

А1он
Со вечерашните претстави ќе биде заокружена официјалната програма на 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што од 1 до 8 октомври се одржува во Прилеп.
Култура

Претставите на Кумановскиот и на Драмски на репертоарот на МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Уште две претстави во конкуренцијата за награди се денеска на програмата на 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, што почна во петокот и ќе трае
Култура

Отворен 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
Театарот е секогаш жив. Со векови наоѓа волшебни излези од секоја ситуација. По изминатиов период, полн со, досега, непознати искушенија и предизвици, вечерва сме овде
Култура

Македонскиот народен театар со „Мој термин“ го отвора 55. фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
„Мој термин“ е претставата со која Македонскиот народен театар годинава ќе го отвори 55. македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Официјалната фестивалска програма, која со децении
Култура

Познати наградите за животно дело и репертоарот на јубилејниот 55-ти МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Актерите Емил Рубен и Борис Чоревски и сценографот Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на јубилејното 55-то издание на Македонскиот