spomenik

Македонија

Во Чаир ќе се гради споменик на жртвите од Сребреница, Меџити, Ганиу и Муминовиќ го најавија од Босна

Маја Илиевска-Пачемска
Пратеникот од ДУИ, Изет Меџити, градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу и претседателот на Унијата за демократија, Рафет Муминовиќ, од Босна и Херцеговина најавија дека во
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

А1он
Со интонирањето на химната на Србија и во присуство на неколку илјади граѓани, шефот на државата Александар Вучиќ и претседателот на Република Српска, Милорад Додик,
Македонија

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

А1он
Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и
Македонија

ФОТО: Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

А1он
Утрово, претседателот на Свестскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд
Македонија

(ВИДЕО) Се смести и Неџат Аголи на постаментот кај Телеком

А1он
Споменикот на Неџат Аголи, кој на 21 мај годинава беше донесен од Фиренца заедно со спомениците на поетот Јосиф Багери и Пјетер Богдани е наместен