Todor Petrov

Македонија

Петров: Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните

А1он
Собранието треба да биде храм на демократијата, а не да врши инквизиција на правата и слободите на граѓаните. Не знам зошто пратениците се плашат од
Видео Македонија

ВИДЕО: По трет пат одбиена иницијативата на Тодор Петров за референдум за името

А1он
Иницијативата на Тодор Петров за собирање најмалку 150.000 избирачи за распишување нов референдум за името не помина на Комисијата за политички систем како и на
Македонија

Тодор Петров со нова иницијатива за референдум за името

А1он
Тодор Петров до Собранието достави нова граѓанска иницијатива за собирање најмалку 150.000 избирачи за распишување на дополнителен референдум за одлучување на граѓаните на целата територија
Македонија

Собранието како неуредна ја оцени иницијативата за референдум на Тодор Петров

А1он
Републичкото Собрание денеска на продолжение на 81. седница одлучи дека не е уредна граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150.000 избирачи за распишување дополнителен
Македонија

Тодор Петров ја повлече иницијативата за нов референдум за името

А1он
Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров, кој беше овластен предлагач, ја повлекол граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување
Македонија

Иницијативата на Тодор Петров за референдум за името в понеделник пред пратениците

А1он
Иницијативата на Тодор Петров за собирање потписи за референдум в понеделник ќе се најде на седница пред пратениците. Петров бара да се распише дополнителен референдум
Видео Македонија

ВИДЕО: Тодор Петров ќе собира потписи за нов референдум, комисијата даде зелено светло

А1он
Со 8 гласа „за“ и еден воздржан, Комисијата за политички систем ја прифати иницијативата на Тодор Петров за собирање потписи за распишување на нов референдум
Видео Македонија

ВИДЕО: Тодор Петров побара референдум со прашање „Дали сте за промена на името во Северна Република Македонија?”

А1он
Тодор Петров претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) на прес-конференција најави дека е поднесена иницијатива да се распише референдум со прашање „Дали сте за промена
Македонија

Тодор Петров повика на блокирање раскрсници и штрајк низ цела Македонија

А1он
Мора да падне режимот од Муртино, порача Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес на денешниот протест пред Собранието против уставните измени. Тој рече дека СМК
Македонија

(ВИДЕО) Петров: Одѕивот на референдумот е 22%, а 36,9% е резултат на полнење кутии од вооружени банди

А1он
Светскиот македонски конгрес побара од Државната изборна комисија да изврши вештачење на Избирачките списоци на 22 места каде воглавно живее албанско население. ВО ЖИВО: Прес-конференција