Петров: Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните

Од:

Собранието треба да биде храм на демократијата, а не да врши инквизиција на правата и слободите на граѓаните. Не знам зошто пратениците се плашат од референдумот, зошто ако се толку сигурнине се соочат со мислењето на народот. Тие се избрани од нив.Ова е како трет пат уредно поднесувам барање со едно јасно прашање: ‘Дали сте за промена на името од Р.Македонија во Северна Македонија“, изјави Тодор Петров.

Тој вели дека Собранието го ускратила правото на распишување референдум и изразување на волјата на граѓаните.

„Но не е сè завршено. Ние поднесовме иницијатива до Уставниот суд на 30 јануари за поништување на одлуките за промена на Уставот. Се надеваме дека судот ќе одлучи во корист на граѓаните. Тогаш повторно ќе ја актуелизираме иницијативата за распишување референдум“, рече Петров.

Иницијативата на Тодор Петров за собирање најмалку 150.000 избирачи за распишување нов референдум за името не помина на Комисијата за политички систем како и на Законодавно-правната комисија.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Порториканците на референдум ќе се изјаснат дали сакаат да бидат дел од САД

А1он

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Швајцарците денеска на референдум

ВИДЕО: По трет пат одбиена иницијативата на Тодор Петров за референдум за името

Ана Ололовска

Тодор Петров со нова иницијатива за референдум за името

Ана Ололовска

Студија на ИСИЕ за олеснување на постапката за распишување референдум на локално ниво

Ана Ололовска