ФОТО: Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

Од:

Утрово, претседателот на Свестскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје.

Споменикот е пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

Жарко Настоски

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

А1он

Петров: Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните

Ана Ололовска

ВИДЕО: По трет пат одбиена иницијативата на Тодор Петров за референдум за името

Ана Ололовска

Тодор Петров со нова иницијатива за референдум за името

Ана Ололовска

Собранието како неуредна ја оцени иницијативата за референдум на Тодор Петров

Ана Ололовска