truenje

Македонија

Масовно предновогодишно труење на кучиња во Битола, активистите бараат да се откријат трујачите

А1он
Активисти за заштита на животните од Битола јавуваат за расфрлан отров во речиси сите населби во градот и масовен помор на улични кучиња и миленици
Македонија

Продолжува труењето кучиња во Македонска Каменица

А1он
Иако неодамна беше извршена акцијата за заловување кучиња скитници во М.Каменица и оваа сабота според информации на граѓани продолжи труењето на оние животни, кои останаа
Свет

Напад врз соработници на Навални – на многумина им се слошило откако била фрлена непозната материја

А1он
Снимки од надзорни камери покажуваат напад врз најмалку тројца доброволци поврзани со опозицискиот тим на Алексеј Навални во Новосибирск. Маскиран напаѓач влегол во канцеларијата и
Свет

ЕУ: Руските власти да спроведат независна и транспарентна истрага за труењето на Навални

А1он
Прелиминарните резултати од испитувањата на Универзитетската болница Шарите во Берлин укажуваат дека лидерот на руската опозиција Алексеј Навални бил отруен за време на престојот во
Свет

Макрон нуди помош и азил за Навални, Трамп вели: САД ја следат ситуацијата

А1он
САД ја следат ситуацијата со критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Изјавата на Трамп уследи откако рускиот опозициски лидер денеска беше
Свет

Вработените во аеродромското кафуле каде Навални пиел чај не знаат ништо за труењето

А1он
Во аеродромското кафуле во кое Алексеј Навални пиел чај пред утринскиот лет, велат дека не знаат ништо за труењето на рускиот опозиционер, кој е во
Свет

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

А1он
Четириесет и четири припадници на екстремистичката група Боко Харам починале во затвор во Чад, најверојатно откако биле отруени со непозната супстанца, соопшти денеска чадскиот јавен
Македонија

Пет лица затруени со храна од ресторан во Брвеница

Виктор Јованов
Пет лица вчера во вечерните часови побарале лекарска помош од Клиниката за инфективни болести во Тетово поради симптоми на труење. Лицата консумирале храна од ресторанот
Македонија

Инспекција во скопската фабрика за пиво каде работници се затруле со храна

А1он
По добиеното известување од Центарот за јавно здравје дека неколку работници во скопска фабрика за производство на пиво и сокови се затруле со храна, инспектори
Македонија

Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

А1он
Во штипската Клиничка болница на инфективното одделение е хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење, а кое во текот на викендот јадело сендвичи од