zaplena

Македонија

Богоев заплени 300 филери за усни на преминот Деве Баир

Орце Костов
На граничниот премин Деве Баир царинските службеници спречија обид за криумчарење на 300 парчиња филери REVOLAX, во вредност од 9.000 евра. „Лицето, инаку косовски државјанин
Македонија

Царина заплени 92 милиони долари вредни обврзници – ги шверцувал патник од Турција

Анита Петровска Рајковиќ
Царинската управа заплени обврзници со вредност 92 милиони долари. Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев објави дека заплената се случила на 28 јули, а станува
Македонија

Царинска управа: Запленета голема количина тутун и цигари без акцизни маркички

А1он
Во координирана акција на Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со единицата за економски криминал при Одделот за крим полиција при МВР и
Македонија

На Табановце спречен обид за криумчарење на 30 килограми тутун за наргиле

А1он
На 25 април, царинските службеници на граничниот премин Табановце на влез во државава спречија обид за криумчарење на 30 килограми ароматизиран тутун за наргиле. Возилото
Македонија

Компири и друга шверцувана стока од Македонија запленети кај преминот Горица-Стење

А1он
Албанските власти заплениле поголема количина компири и друга шверцувана стока кај граничниот премин Горица-Стење која со помош на цариник и вработен во граничната полиција две
Македонија

На Табановце приведен скопјанец, кај него пронајдени над илјада различни видови монети

А1он
Вчера попладне во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Север – Полициска станица Табановце
Македонија

Кај турски државјанин на ГП „Табановце“ пронајдени непријавени 31 000 евра

А1он
Непријавени 31 000 евра се пронајдени вчера при преглед на патничко возило „порше кајен“ со романски национални ознаки на граничниот премин „Табановце“. Како што информира
Македонија

Царинска управа: Рекордна заплена на златен накит, со проценета вредност од 2,3 милиони евра

А1он
„Вчера во вечерните часови на Меѓународниот аеродром Скопје, царинските службеници открија и запленија над 43 килограми златен накит. Ова е рекордна заплена на златен накит,
Регион

Косовската царина заплени 64.000 литри фалсификувана „Кока-кола“

А1он
Царините на Косово објавија денеска дека заплениле 64.300 литри „Кока-кола“ за кои постои сомневање дека се фалсификувани, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението
Македонија

Српските цариници на границата со Македонија запленија над 100.000 евра

А1он
Во текот на изминатите неколку дена, српските царински службеници во соработка со полицијата на граничните премини Прешево и Прохор Пчињски со Северна Македонија спречија два