Богоев заплени 300 филери за усни на преминот Деве Баир

Од:

На граничниот премин Деве Баир царинските службеници спречија обид за криумчарење на 300 парчиња филери REVOLAX, во вредност од 9.000 евра.

„Лицето, инаку косовски државјанин со иницијали А.Г., се обидело да влезе во државата без да ја пријави стоката. На прашањето од царинскиот службеник дали има нешто да пријави истиот одговорил дека нема што да пријави освен личен багаж. При рутинската контрола извршена од страна на царинските службеници во патничкиот куфер и позади задните седишта беа откриени 300 парчиња филери за лице, во најголем дел за усни, чија вредност согласно фактурата која е пронајдена во возилото изнесува 9.000 евра“, соопштија од Царинската управа.

Стоката и возилото се привремено задржани, а против лицето е поднесена соодветна кривична пријава за криумчарење.

Би можело да ве интересира

Царина: Забрзан транспортот на стока на ГП Богородица, поставена нова дигитална вага

Орце Костов

(ВИДЕО) Царината заплени сребрен накит, часовници и облека

Царината заплени 20.000 евра oд македонски државјанин

Војнички шлемови и кубури се запленети на „Табановце“

(ВИДЕО) Царината одзеде минибус во кој е откриен бункер за криење стока

Полски државјанин во црни ќеси шверцувал албански леки