tutun

Економија

Тутунот се расадува, се предвидува добра производствена година

А1он
Во ек е расадувањето на тутунот, а надлежните од државниот земјоделски инспекторат велат дека годинава е добра за производството на оваа стратешка култура. Со откупувачите
Економија

(ВИДЕО) Филипче: Нови субвенции за тутунопроизводителите по 6.000 денари за секој хектар тутун

А1он
СДСМ и во својот нов мандат ќе продолжи да се грижи за тутунопроизводителите преку воведување на дополнителни мерки за нивна поддршка и вреднување на нивното
Економија

Бектеши: За уште 35 денари се зголемува откупната цена на тутунот, носиме одлуки во интерес на тутунарите

А1он
Откупната цена на тутунот од прва класа „ароматичен“ тутун од реколтата за 2023 година ќе биде повисока за дополнителни 35 денари, соопшти Министерството за економија.
Економија

Откупувачите ги потпишаа анексите со зголемена цена на тутунот, откупот веднаш се интензивираше

А1он
До Сојузот на земјоделските здруженија стигнаа потпишаните анекси на договорите на откупните фирми во земјава со кои потврдија дека ја зголемија цената на тутунот на
Економија

Николовски: Очекувам цена до 400 денари за тутун од прва класа и минимум за 20 отсто повисоки откупни цени за годинава

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува за минимум 20-тина отсто да се зголемат откупните цени за тутунот и да достигнат до 400
Економија

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, С. Македонија меѓу посочените земји

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура врз здравјето на луѓето. СЗО
Економија

Ковачевски: Го зголемуваме домашното производство на храна, тутунот има историски највисока откупна цена

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на седницата за пратенички прашања во Парламентот посочи на конкретните придобивки од преземените мерки во областа