tutunari

Економија

Бектеши: За уште 35 денари се зголемува откупната цена на тутунот, носиме одлуки во интерес на тутунарите

А1он
Откупната цена на тутунот од прва класа „ароматичен“ тутун од реколтата за 2023 година ќе биде повисока за дополнителни 35 денари, соопшти Министерството за економија.
Економија

Николовски: Тутунарите утре добиваат анекси на договорите, со зголемена цена од 365 денари на целокупната предадена количина тутун

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со директорот на ДИЗ Јане Станкоски и државниот советник за рурален развој, Трајан Димковски, денеска во
Економија

Земјоделски инспекторат: Тутунарите да не прифаќаат усни најави, откупувачите да испратат писмени анекси за зголемени откупни цени на тутунот

А1он
Тутунарите да прифаќаат само официјални анекси за зголемување на цената на тутунот, да не подлегнуваат на усни најави од откупувачите и секоја неправилност или евентуална
Економија

За тутунарите дополнителни 20 – 30 денари субвенција, а од 2024 година и „зелена нафта“, како и 6.000 денари поддршка за хектар површина

А1он
Зголемување на субвенциите за дополнителни 20 – 30 денари по класи предаден тутун, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. За прва
Економија

Станкоски: Откупните фирми може да ги зголемат цените со анекс, а не да ги условуваат тутунарите

А1он
За една недела од официјалниот почеток на откупната кампања, само 500 тони тутун се преземени по цена од 300 денари за килограм. Откупот не добил
Економија

Новоформираните тутунски здруженија бараат зголемување на цената на тутунот за 35 отсто

А1он
За преку 35 отсто треба да се зголеми цената на тутунот за да има реална исплатливост и повисоки цени за новата реколта. Понуденото зголемување за
Економија

Сојуз на земјоделски здруженија: Да не се потпишуваат договорите за новата реколта тутун без зголемување од 20 отсто

А1он
Тутунарите да не ги потпишуваат договорите со откупните компании за новата реколта тутун додека цените не се зголемат за 20 насто, бара и апелира Сојузот
Економија

Талески: Постигната рекордна цена на тутунот, парите кај тутунарите до крајот на годината

А1он
Оваа година е година на рекордни приходи на тутунопроизводителите. Постигната е досега рекордна цена за откупен тутун. Просечната откупна цена за килограм тутун од годинешнава
Економија

Николовски: Откупот на тутунот се одвива непречено, досега се откупени 74% од договорното производство

А1он
Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, досега се откупени околу 74% од вкупното договорено количество на тутун, односно околу 16.500 тони од вкупно 22
Економија

Шест градоначалници и четворица пратеници од Пелагонискиот регион бараат измени во Законот за тутун

А1он
Да има измени во Законот за тутун, а иницијативата до Собранието ќе се поднесе идната недела, констатираа шест градоначалници и четворица пратеници од Пелагонискиот регион