tutun

Економија

Почна откупот на тутунот, тутунарите очекуваат добра цена поради квалитетниот род

А1он
Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Денеска се отворени 20 од 173 откупни пункта во државата. Пунктови отворија Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб“ од Битола
Економија

Почна исплатата на дополнителните средства за тутунарите

А1он
Владата на Република Северна Македонија преку Генералниот секретаријат ја почна исплатата на финансиската поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари во
Македонија

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он
Полициски службеници во фирма во Струмица пронашле 330 килограми режан тутун без бандерола. – По добиени оперативни сознанија од Регионалниот центар за гранични работи Исток,
Економија

Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите пред собраниската Комисија за земјоделство

А1он
Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска на седница треба да го разгледа Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите чија цел е намалување на
Економија

Бачовски: Исплатени субвенциите за произведен и предаден тутун од реколта 2020 година

А1он
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој на сметките на 28.168 субјекти исплати близу 1,7 милјарди денари за произведен и предаден тутун од
Економија

Новоформираните тутунски здруженија реагираат: Остана неоткупен тутун, субвенции нема

А1он
Има неоткупен тутун во целата држава, не знаеме како ќе бидеме обесштетени со КОВИД-мерките, а на прагот на новата реколта сме без субвенции и ја
Економија

Договорен откупот на вишокот тутун, Тутунски комбинат Прилеп да преземе 700 тони

А1он
Владата синоќа на седница ја разгледа и усвои информацијата за состојбите за откуп на тутун од реколта 2020 година и донесе заклучок да му се
Економија

Заврши собраниската расправа за Информацијата за тутунот за реколтата 2020-2021

А1он
Пратениците поладнево го завршија претресот по Информацијата за состојбата на тутунот од реколта 2020-2021 заклучно до 21.12.2020 година, поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Координаторот на пратеничката