tutun

Економија

Заврши собраниската расправа за Информацијата за тутунот за реколтата 2020-2021

А1он
Пратениците поладнево го завршија претресот по Информацијата за состојбата на тутунот од реколта 2020-2021 заклучно до 21.12.2020 година, поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Координаторот на пратеничката
Економија

(ВИДЕО) Трипуновски: Додека домашниот тутун скапува власта врши нелегален увоз

А1он
„Додека домашниот тутун скапува неоткупен, во Македонија влегува тутун од странство за кој не се знае каде завршува. Според наши информации, минатата година увезени со
Економија

Изгласани измени на Законот за тутун, рокот за откуп продолжен за еден месец

А1он
Собранието денеска едногласно го донесе Законот за изменување и дополнување на Закон за тутун, предложен од група пратеници од владејачкото мнозинство. Сите пратенички групи се
Економија

Тутунарите веруваат дека реколтата ќе биде откупена, министерот Хоџа очекува законските измени да се донесат оваа или идната недела

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа очекува измените на Законот за тутун со кои рокот за откуп се пролонгира до 31 март, да
Економија

Сојуз на земјоделски здруженија: Прво откуп на тутунот, измени на Правилникот за тутун, па нови договори

А1он
Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта,
Економија

Откупот на тутунот ќе продолжи до 31 март, петте милиони евра да бидат Ковид-мерка, а не исплата на разликата во цена

А1он
До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот, договорија денеска производителите, компаниите и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Договорените
Економија

Хоџа: Откупната цена на тутунот нема да биде под 180 денари

А1он
Во понеделник, на средба со Сојузот на производители на тутун, Одборот што организира протести и откупните компании, ќе се утврди точната методологија за распределба на