devizi

Македонија

Царинска управа: Запленети се 185.000 норвешки круни на Аеродром „Скопје“

А1он
Запленети се 185 илјади норвешки круни, откако патник на излез од државата на Аеродром „Скопје“ не ги пријавил истите кај царинскиот орган. https://www.youtube.com/shorts/6AbNNrgTrEc „Патникот, инаку
Македонија

Србин на Богородица сакал да изнесе 47.000 евра – Царина му заплени 27.000

А1он
Македонската царина кај српски државјанин пронашла 47.000 евра. Му вратиле по 10 000 за него и сопругата колку што по закон може да пренесе, а
Регион

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра

А1он
Српската полиција на граничниот премин Прешево -Табановце ги уапсила украинскиот државјанин В.П.(37) и унгарскиот државјанин П.К.(42), кај кои пронашле 268.000 евра, соопшти денеска Министерството за
Регион

Во првите девет месеци од годинава дијаспората испратила во Косово над 900 милиони евра

А1он
Централната банка на Косово (ЦБК) објави денеска дека во првите девет месеци од годинава во земјата од дијаспората се стасани парични пратки во висина од
Економија

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

А1он
Просечната нето плата во Црна Гора во јуни изнесувала 708 евра и е за 0,3 отсто помала од претходниот месец, покажуваат податоците на црногорската статистичка
Економија

Девизните резерви околу 2,5 милијарди евра

А1он
Девизните резерви во Македонија на крајот на август годинава изнесувале 2.449 милијарди евра и бележат зголемување од 72 милиони евра во споредба со јули. Според податоците објавени на