Србин на Богородица сакал да изнесе 47.000 евра – Царина му заплени 27.000

Од:

Македонската царина кај српски државјанин пронашла 47.000 евра. Му вратиле по 10 000 за него и сопругата колку што по закон може да пренесе, а 27.000 евра се запленети.

„На 18.07.2023 година околу 20:00 часот на излез од државата на граничниот премин Богородица се пријавило патничко моторно возило со српски регистарски таблици, управувано од српски државјанин. При извршена контрола од страна на царинските службеници во лична ташна на патникот пронајдени се 47 илјади евра за кои не поседувал соодветен документ за потекло. Согласно Законот за девизно работење, на патникот и неговата сопруга – сопатник во возилото, вратени им  се по 10 илјади евра (износ што нерезидент може слободно да го изнесе од државата), а останатите 27 илјади евра привремено се задржани.

Согласно законот за девизно работење и Царинскиот закон поднесено е барање за поведување на прекршочна постапка.

Би можело да ве интересира

Сакале да минат граница со менувана лична карта, пасош што му фалат страници, фалс зелен картон

Царинска управа: Запленети се 185.000 норвешки круни на Аеродром „Скопје“

Србин пронајден починат на фарма за свињи во гевгелиско Моин

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он

Србин во Дрезден се обидел да ја убие поранешната девојка

Ковачевски: По 40 години, рехабилитиран регионалниот пат Битола-Меџитлија, се поврзуваме со соседите, отвораме економски перспективи, го олеснуваме нашиот пат до ЕУ

А1он