nafta

Економија

Нафтата поскапе на 76 долари за барел, се очекува да се намалат светските резерви

А1он
Цените на нафтата денеска се зголемија на меѓународните пазари на 76 американски долари, поддржани од тесните залихи и очекувањата за намалување на резерви во САД
Економија

ИЕА: Нафтата нема да поскапува долго и драматично

А1он
Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) денеска соопшти дека цените на „црното злато“ веројатно нема да растат драматично и континуирано, и покрај очекувањата дека кампањите за
Свет

Руската компанија Норникел треба да плати скоро две милијарди долари поради излевањето нафта на Арктикот

А1он
Руски суд денеска донесе одлука дека компанијата во сопственост на рударскиот гигант Норилск Никел мора да плати 146 милијарди рубљи или приближно 1,95 милијарди американски
Економија

Нафтата Брент повторно се продава по над 50 долари за барел

А1он
Цените на нафтата денеска се зголемија, поттикнати од надежите дека почетокот на дистрибуцијата на вакцини за коронавирусот ќе ја зголеми глобалната побарувачка за гориво, но