(ВИДЕО) A1он во Идризово: Бегствo од затворот – Тунелот пропадна, но не и обидите

Од:

Желбата за слобода поголема од сите ѕидини, решетки, кучиња, камери на секое ќоше, затворски полицајци кои патролираат. Затворениците на долгогодишни затворски казни со филмски сценарија во обидите да избегаат од затвор.

Во 2022 година има вкупно 256 бегства од казнено-поправните установи.

Најголемиот дел од бегствата (183) затвореници користеле слободен викенд, по што не се вратиле во затвор.

168 осудени лица се пронајдени и вратени од страна на полицијата.

33 затвореници пак сами си се вратиле зад решетки.

Но има и такви кој се обидуваат да избегаат пред очите на сите. Тунел долг 40 метри беше откриен од затворските чувари. Го копале со месеци неколку затвореници.

А1он во затворот Идризово – што се прават затворениците да избегаат од зад решетки, безбедни ли ни се затворите погледнете во емисијата „Скен“

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Го убив мажот, ме тепаше – A1он со жените зад решетки

Изнајдовме решение за спречување на дискриминацијата на женските осуденички, која ја констатира КСЗД, изјави Аврамовска Мадиќ

Горан Наумовски

Катица, Јанкулоска, Боки – како познатите затвореници се однесуваат во затворот?

Запален уште еден автомобил на затворски чувар од Идризово

А1он

Човек во затвор во Атланта жив изеден од бубачки

Горан Наумовски

Силувач излезе од затвор за викенд, уплати ливче и освои осум милиони евра