(ВИДЕО) Го убив мажот, ме тепаше – A1он со жените зад решетки

Од:

„Го убив мажот, ме тепаше и малтретираше 14 години, немав избор. Осудена сум на 8 години затвор“, вака за А1он ја започнува својата приказна една од затвореничките во женскиот затвор во Идризово.

Во Идризово се сите жени затворенички од цела држава. Секоја од нив има своја приказна. Некои се каат за стореното, други не.

А1он мина ден со жените затворенички во единствениот женски затвор во Македонија – Идризово.

Едни осудени на долгогодишни казни за убиства и други тешки дела, други отслужуваат помали казни.

Македонија има и жена на доживотна робија. Дебарската Италијанка Блерта Поцеста е единствената жена осудена на доживотна затворска казна. Прогласена е за виновна за тројно убиство, на сопствените родители и сестра.

Во женското одделение се и екс министерката на МВР Гордана Јанкулоска како и шефицата на СЈО Катица Јанева.

На сите деновите им минуваат во застарениот објект, полн мувла.

Во какви услови живеат и кои се нивните приказни – погледнете во видео сторијата „Скен“ на А1он.

 

Би можело да ве интересира

Изнајдовме решение за спречување на дискриминацијата на женските осуденички, која ја констатира КСЗД, изјави Аврамовска Мадиќ

Горан Наумовски

Катица, Јанкулоска, Боки – како познатите затвореници се однесуваат во затворот?

(ВИДЕО) A1он во Идризово: Бегствo од затворот – Тунелот пропадна, но не и обидите

Анита Петровска Рајковиќ

Жена и девојка се истепале во здравствен дом во Ѓорче Петров

Запален уште еден автомобил на затворски чувар од Идризово

А1он

Човек во затвор во Атланта жив изеден од бубачки

Горан Наумовски