(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Од:

Веќе некое време пациентите на Онкологија се во агонија ИМА-НЕМА лекови. И тоа доцнат и лекови што треба да се примаат на точно 21 ден.

Пациентите чиј живот буквално зависи од тоа дали ќе имаат достапна терапија не знаат на кој фронт побрзо да се борат, дали да го зачуваат своето здравје или да ги остварат своите законски права.

Сами се организираат преку социјални мрежи и бараат начин системот да се смени и повеќе да не бидат доведени во вакви ситуации, дури најавуваат и протести пред Онкологија доколку министерството и надлежните сериозно не засукаат ракави.

Деталите погледнете ги во емисијата „Скен“.

Би можело да ве интересира

Протестантите во Виена бараат укинување на санкциите против Русија

(ВИДЕО) Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Македонија

Горан Наумовски

Нови протести во Франција против пензиската реформа

(ВИДЕО) На демонстрациите во Шведска беше обесена куклата Ердоган, реагира Турција

Бугарското Министерство за здравство размислува да забрани извоз на лекови

Американската администрација ослободува лекови од националните резерви поради премногу болни од грип

Горан Наумовски