operacija

Регион

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он
Во Љубљана се случик вистински скандал кога при операција на здрав човек му е отстранет желудникот, бидејќи се верувало дека тој има рак. Подоцна се
Магазин

По тешката операција, принцезата од Велс замина на одмор за закрепнување

А1он
По тешката абдоминална операција, принцот и принцезата од Велс, заедно со децата, заминале на закрепнувачко патување, на кое се очекува таа целосно да оздраве. Кралското
Македонија

Комплексна реконструкција на подлактица направена на Клиниката за ортопедски болести

А1он
На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ минатата недела е изведен комплициран оперативен зафат – реконструкција на горен екстермитет на 44-годишен маж кој бил повреден
Македонија

Во клиниката ТОУРАЛЕЦ првпат изведена операција на колено со помош на робот

А1он
На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОУРАЛЕЦ) првпат во јавното здравство во земјава, со асистенција на
Свет

Прв пат во светот: По хируршка интервенција прогледа слеп човек, операцијата траела четири часа

А1он
Поради ретка болест која целосно му ја уништила рожницата и површината на окото, 83-годишникот го изгубил видот пред 30 години на едното, а пред десет
Македонија

Лекарите од Клиниката за ортопедија за првпат пресадија коскено ткиво од починат дарител

А1он
На Клиниката за ортопедски болести е изведена првата трансплантација на коска кај 19-годишен пациент, а операцијата траеше пет часа. Кај младиот пациент е пресадена коска
Македонија

На Клиниката за трауматологија за првпат вграден шраф во ‘рбет без класична операција

А1он
На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) првпат е извршена нова хируршка интервенција за перкутано поставување педикуларен
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Жена свири на виолина додека докторите ја оперираат од мозочен тумор

А1он
Пациент во универзитетската болница „Кингс“ во Лондон свиреше виолина додека хирурзите ја оперираа од тумор на мозокот. Тимот од доктори побара од пациентката да свири
Видео Македонија

ВИДЕО: Двегодишно девојче од Скопје во последен момент испратено на операција на коскена срцевина во Турција

Маја Илиевска-Пачемска
Социјалните мрежи викендов се преплавени со честитки и благодарности до докторката Аспазија Софијанова – Цули од Детската клиника и нејзиниот тим оти во петокот со,
Македонија

Нов апарат за изведување операции на екстремитетите обезбеди ТОАРИЛУЦ

А1он
Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) обезбеди нов апарат за ултразвук, кој има специјален софистициран софтвер