bajden

Свет

Адвокат со кубанско потекло назначен за шеф за внатрешна безбедност на САД

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,
Свет

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како
Свет

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

А1он
Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако
Свет

Познати дел од кандидатите на Бајден за високите државни функции

А1он
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден денеска ги откри своите номинации за високи национални безбедносни позиции во неговата администрација. Бајден потврди дека Ентони Блинкен (58)
Свет

Кандидати на Бајден за врвот на идната администрација

А1он
Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден го избра својот долгогодишен близок соработник задолжен за надворешна политика, Ентони Блинкен, човек кој се залага за глобални сојузи,
Свет

Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

А1он
Ентони Блинкен е можен кандидат за функцијата на американски државен секретар во новата администрација на Џо Бајден, наведуваат неколку извори запознати со ситуацијата во штабот
Свет

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на
Свет

Твитер ќе му го предаде претседателскиот налог на Бајден по положувањето заклетва

А1он
Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот налог @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американски претседател, дури и ако Доналд
Свет

Бајден ќе работи на укинување на смртната казна во САД

А1он
Избраниот претседател на САД Џо Бајден е против смртната казна и ќе работи на нејзино укинување, изјави денеска неговиот портпарол, додека Министерството за правда закажа
Свет

Бајден победи во Џорџија, потврди државниот секретар Рафенспергер

А1он
Државниот секретар на Џорџија Бред Рафенспергер официјално ја потврди тесната победа на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден пред актуелниот претседател Доналд Трамп во таа сојузна