borisov

Регион

Борисов: Земјите од регионов имаат можност да ја заменат Велика Британија во ЕУ

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов смета дека земјите од Балканот имаат шанса да го заземат местото на Велика Британија во ЕУ, по нејзиното излегување. Тој денеска
Регион

Борисов: Европската перспектива на Западен Балкан е приоритет за Бугарија

А1он
Евроатлантската перспектива на земјите од Западен Балкан и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на ЕУ беа главните теми за време на состанокот помеѓу премиерот
Македонија

Борисов: Во интерес на Бугарија е стабилна Македонија со јасна евроатлантска перспектива

А1он
Во интерес на Бугарија е Република Македонија да биде стабилна, единствена, независна држава со јасна евроатлантска перспектива, која поминува низ зближувањето на двете земји и
Регион

Борисов: Договорот за добрососедство со Македонија е исклучително важен

А1он
Ако не го потпишеме договорот за добрососедство со Македонија, не знам што друго би можеле да потпишеме во иднина, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов
Македонија

Честитка од Заев до Борисов: Вредностите за кои се залагате носат напредок и на регионот

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод изборот на нова Влада на Бугарија упати честитки до премиерот на Р.Бугарија, Бојко Борисов. „Во име на граѓаните