Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Од:

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја која е во основата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, напиша на Фејсбук премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов по повод 118-годишнината од смртта на Делчев.

– Денеска се одбележуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одриснко. Нека неговата жртва биде пример за нас …, час побрзо да го најдеме вистинскиот пат кон нашата заедничка европска иднина. Вечен му спомен!, наведува Борисов.

Би можело да ве интересира

Ангел Димитров: Нема држава која повеќе од Бугарија сака С. Македонија да стане членка на ЕУ, но постои едно „но“

Ана Ололовска

Силна поддршка од САД за брз старт на преговорите со ЕУ и решение со Бугарија до крајот на годинава

Ана Ололовска

Османи: САД се посветено ангажирани за побрзо да се изнајде решение со Софија, работиме за 14-ти, но цел декември е можност за почнување на преговори

Ана Ололовска

Радев побара од Петков и Василев да слушне каква е позицијата на „Промените продолжуваат“ за С. Македонија

Ана Ололовска

Ќучук: ЕУ треба да одлучи дали ќе биде политички сојуз или ќе мисли на граѓаните

Ана Ололовска

Димитар Атанасов: Неодржливо е тврдењето дека македонскиот јазик и нација се вештачки

Ана Ололовска