borisov

Македонија

(ВИДЕО) Заев: Решивме четири историски личности, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Кристијан Ландов
„Решивме веќе четири историски личности што заедно ги чествуваме. Исто мислам дека ќе најдеме решение и за Гоце Делчев. Ние му оддаваме почит на Делчев
Македонија

Заев на ФБ: Добредојде за мојот пријател и колега

А1он
„Добредојде за мојот пријател и колега, Бојко Борисов во Влада на Република Северна Македонија“, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев по официјалниот пречек на бугарскиот
Македонија

Борисов пристигна во Владата на средба со Заев

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој престојува во посета на земјава по повод одбележувањето на двегодишнината од Договорот од Договорот за добрососедство, пријателство, претпладнево беше пречекан
Македонија

Две години од Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија

А1он
Република Северна Македонија и Република Бугарија денеска ја одбележуваат двегодишнината од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји. Параф на документот
Македонија

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка
Македонија

Премиерите Заев и Борисов си разменија писма со честитки за Велигден

А1он
Претседателите на владите на Република Северна Македонија и на Република Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов, по повод Велигденските празници разменија писма со честитки за
Регион

Вучиќ ќе го одликува Борисов со „Орден на Република Србија“

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска на бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе му го врачи „Орденот на Република Србија“ по повод Денот на државноста – 15
Македонија

Заев, Адеми и Алаѓозовски на средба со Борисов

Кристијан Ландов
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе престојува во Република Бугарија, каде што ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. На
Регион

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

А1он
Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора
Регион

Борисов: Колку побргу Македонија се интегрира во НАТО и ЕУ, толку подобро за Бугарија и Грција

А1он
Колку побргу ја видиме Македонија во Европската унија и во НАТО, толку е подобро и за Бугарија и за Грција, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов