ВИДЕО: Борисов и Заев се поклонија пред гробот на Гоце Делчев

Од:

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев по заедничката прес-конференција се поклонија и положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“.

На поклонувањето на гробот на македонскиот револуционер беа присутни и министрите за надворешни работи на двете земји Никола Димитров и Екатерина Захариева.

Борисов е во посета на земјава по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија.

Тој на денешната прес-конференција се извини што рекол „северномакедонци“ во едно негово обраќање.

Бугарскиот премиер во Скопје ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски.

Предвидено е Борисов и Заев потоа да заминат за Дојран каде што ќе положат цвеќе на споменикот на полковник Константин Каварналиев.

Би можело да ве интересира

Заев: Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни последици

Ана Ололовска

Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Стартот на преговорите ќе биде позитивен сигнал и до регионот

Ана Ололовска

Ако имало провокација, ја осудувам – вели Заев за венчавката на Богдановиќ

Ана Ололовска

Градежниците на средба со Заев ја поздравија одлуката на Владата да им помогне

Жарко Настоски

Заев не прифаќа лидерска, на почетокот на следниот месец заминува во Софија на средба со Борисов

Ана Ололовска

Заев го одби барањето на Мицкоски за лидерска средба

Ана Ололовска