brdo-brioni

Видео Македонија

(ВИДЕО) Пахор: Брисел не може да ве внесе во ЕУ доколку домашните политичари не го сакаат тоа

А1он
После многу години двоумење Европската унија усвои декларација за проширување на земјите од Западен Балкан. За ова на највисоко ниво ќе се дискутира и на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Застојот во проширувањето им помогна на одредени луѓе да ги држат балканските земји надвор од ЕУ

А1он
Неколкуте години застој во проширувањето на Европската унија создаде опасен вакуум на луѓе чии интереси е да ги задржат земјите надвор од ЕУ. Но сега,
Македонија

ВИДЕО: Ладен поздрав на Вучиќ и Грабар-Китаровиќ

А1он
Самитот на лидерите од Процесот Брдо-Бриони, се одржува попладнево во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, каде што македонскиот претседател Ѓорге Иванов придружуван од претседателите на
Македонија

ВИДЕО: Прес-конференција на лидерите на земјите учеснички на Брдо-Бриони

А1он
По двочасовната средба на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони, претседателот на РМ, Ѓорге Иванов заедно со претседателите Колинда Грабар Китановиќ, Борут Пахор, премиерот
Македонија

Министерски работен ручек на маргините на Самитот на Брдо Бриони Процес

А1он
На маргините на денешниот Самит на Брдо Бриони Процесот на кој оваа година домаќин е Република Македонија, Министерот за надворешни работи, Никола Димитров приреди работен
Видео Македонија

ВИДЕО: Официјален пречек на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов заедно со претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ одржаа официјален пречек на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони.
Македонија

Туск на средби со Колинда Китаровиќ, Илир Мета и Бојко Борисов

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пред самиот почеток на Процесот Брдо-Бриони одржа билатерални средби со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, претседателот на Албанија,
Македонија

Иванов: Политичарите застранија од европскиот пат поради „статус кво“ состојбата со интеграциите

А1он
Ѓорѓе Иванов денеска присуствуваше на состанокот на лидерите на Брдо- Бриони процесот, што се одржува во Словенија. При неговото обраќање Иванов кажа дека „статус кво“
Регион

Годишен самит на лидерите од Југоисточна Европа

А1он
Зајакнувањето на меѓусебната доверба и посветеноста на стабилноста и европските вредности ќе бидат главни теми на средбата на претседателите на земјите од Југоистична Европа опфатени