ВИДЕО: Ладен поздрав на Вучиќ и Грабар-Китаровиќ

Од:

Самитот на лидерите од Процесот Брдо-Бриони, се одржува попладнево во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, каде што македонскиот претседател Ѓорге Иванов придружуван од претседателите на Словенија и Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ ги пречекаа останатите балкански лидери.

Ракувањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ со неговата хрватска колешка беше „ладно“ и формално, без многу зборови, поради актуелните тензии на релација Белград-Загреб. Вучиќ со останатите домаќини се поздрави посрдечно.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Жарко Настоски

Лидерите од Западен Балкан со заедничка декларација: Итно да почнат преговори со Скопје и Тирана

Жарко Настоски

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи во пост-ковид Европа

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

Одложена средбата на Процесот Брдо-Бриони во Словенија идната недела

Жарко Настоски