Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Од:

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој учествуваше на денешниот самит на процесот Брдо-Бриони, заедно со словенечкиот претседател и шефовите на државите од Западен Балкан, вели дека Словенија и Хрватска имаат начини како да му помогнат на регионот да се приклучи кон Европската унија.

Милановиќ рече дека на состанокот не се зборувало во детали за темата на Северна Македонија, но го даде своето мислење за блокадата која Бугарија ѝ ја постави на земјава во процесот на приклучување кон ЕУ.

„Се работи за невозможни услови кои им ги поставуваат за преговори со ЕУ, а се однесуваат на содржината во историските учебници во Северна Македонија. Тоа што ѝ го прави една земја-членка на ЕУ на Северна Македонија е навлегување во интимниот простор, каде се бара од една земја-кандидатка во учебниците по историја да ја дефинира својата национална генеза онака како што бара една соседна држава. Тоа е навлегување во интимниот простор, а такво нешто не се прави“, изјави Милановиќ по состанокот.

Би можело да ве интересира

Свилановиќ: Билатералното недоразбирање да не се користи за стопирање на евроинтеграцијата

Ана Ололовска

Регионалната соработка во фокусот на средбата Димитров – Брегу во Белград

Ана Ололовска

Одвојувањето на С. Македонија и Албанија не зависи од нас, меѓутоа ќе се даде сила повеќе ако се држат заедно, смета Османи

Ана Ололовска

Гир: ЕК очекува почеток на преговорите со С. Македонија до крајот на годинава

Ана Ололовска

Врз основа на ангажманот со Скопје и Софија очекувам „зелено светло“ од ЕУ, изјави еврокомесарот Вархеји

А1он

Ќучук: Да се формира младински совет меѓу Бугарија и С. Македонија за младите да развијат сопствена иднина за ЕУ

Ана Ололовска