(ВИДЕО) Борисов: Кога двете Кореи можеа да се ракуваат, можеме и ние на Балканот

Од:

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, го посочи примерот со Северна и Јужна Кореја како позитивен за решавање на билатералните прашања и порача дека е крајно време да ѝ се покаже на ЕУ оти самите држави можат самостојно да ги решат отворените проблеми.

„Она што се случи во Косово беше неприфатливо, ги молев двајцата лидери да најдат договор, да не дојдеме до точка некој да го опструира процесот. Ако девете Кореи најдоа начин да ги решаваат прашањата, а до неодамна си имаа упатено воени бродови, но донесоа историска одлука да се ракуваат, зошто не и ние“, рече Борисов.

Тој го посочи примерот со договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија како позитивен пример на Балканот и додаде дека се надева оти Македонија и Грција што побргу ќе изнајдат прифатливо решение за спорот за името.

Би можело да ве интересира

МЗ на Бугарија: Несоодветните маски што ги купи Борисов одат во обвинителството

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Жарко Настоски

Лидерите од Западен Балкан со заедничка декларација: Итно да почнат преговори со Скопје и Тирана

Жарко Настоски

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи во пост-ковид Европа

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ