(ВИДЕО) Пахор: Брисел не може да ве внесе во ЕУ доколку домашните политичари не го сакаат тоа

Од:

После многу години двоумење Европската унија усвои декларација за проширување на земјите од Западен Балкан. За ова на највисоко ниво ќе се дискутира и на самитот во Софија, рече претседателот на Словенија, Борут Пахор.

-Одлуката на Европската комисија поамбициозно да ги поддржи реформите во југоисточна Европа е со цел еднаш засекогаш државите од тој дел да станат членови на ЕУ. Јасно е дека Брисел не може да направи се доколку не направат дел лидерите на државите, вели Борут по што додаде дека не смее да се потценува ниту 1 мал инцидент, но убеден сум дека со добра политичка волја можат да се решат сите проблеми, на иднината гледаме со оптимизам.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Потребен е компромис прифатлив за Северна Македонија и Бугарија, порача Борут Пахор

Жарко Настоски

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Жарко Настоски

Лидерите од Западен Балкан со заедничка декларација: Итно да почнат преговори со Скопје и Тирана

Жарко Настоски

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи во пост-ковид Европа

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ