pahor

Македонија

Потребен е компромис прифатлив за Северна Македонија и Бугарија, порача Борут Пахор

А1он
Претседателите на Хрватска, Австрија и Словенија – Зоран Милановиќ, Александар Ван дер Белен и Борут Пахор, се состанаа на осмиот годишен состанок на трилатералата во
Македонија

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на учеството на самитот на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ, оствари одделни средби со претседателот на Република Словенија,
Регион

Пахор e против промена на границите и бара брза интеграција на Западен Балкан во ЕУ

А1он
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска ја отфрли идејата за промена на границите на државите од поранешна СФРЈ и истакна дека го поддржува проширувањето на
Македонија

Димитров – Пахор: Евентуалниот неуспех на ЕУ за консензус за старт на преговорите со Македонија ќе има регионални импликации

А1он
Евентуалниот неуспех на ЕУ во постигнувањето консензус за почнување на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации и затоа е неопходен одлучен и навремен
Регион

Честитки за Бајден од Пленковиќ, Ѓукановиќ и Пахор

А1он
По веста дека Џозеф Бајден е избран за претседател на САД, пристигнаа и првите честички од регионот. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и претседателите на Црна
Македонија

Пахор: Скопје и Софија да најдат компромисно решение без да се доведе во прашање меѓувладината конференција

А1он
Северна Македонија и Бугарија да најдат компромисно решение доколку имаат некакви недоразбирања, но тоа да не го доведе во прашање одржувањето на меѓувладината конференција, истакна
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он
Денеска во рамки на официјалната посета на претседателот на Република Словенија, Борут Пахор на Република Северна Македонија, претседателите Пендаровски и Пахор положија венци на гробот
Македонија

Пахор: Меѓувладината конференција да почне без одложување, ова е прилика што ЕУ не смее да ја пропушти

А1он
Меѓувладината конференција да се одржи веднаш и без одлагање. Ова е приликата што ЕУ не смее да ја пропушти, недвосмилено и директно порача денеска словенечкиот
Македонија

ВИДЕО: Пахор пречекан во вила „Водно“ со највисоки државни и воени почести

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор којн престојува во дводневна официјакна посета на Северна Македонија, претпладнево во вила „Водно“ беше пречекан од претседателот Стево Пендаровски, со официјална
Македонија

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

А1он
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски.