Димитров – Пахор: Евентуалниот неуспех на ЕУ за консензус за старт на преговорите со Македонија ќе има регионални импликации

Од:

Евентуалниот неуспех на ЕУ во постигнувањето консензус за почнување на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации и затоа е неопходен одлучен и навремен исчекор на евроинтегративниот пат со што ќе се даде нова искра на политиката на проширувањето, се согласија на денешната средба вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и претседателот на Република Словенија Борут Пахор.

Со оваа средба Димитров ја заокружи официјалната посета на Љубљана.

Како што соопшти СЕП, Пахор го информирал Димитров дека своите заложби и поддршката на европската перспектива на Северна Македонија ќе ги реафирмира на претстојниот Брдо Бриони Самит.

Би можело да ве интересира

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Кредибилитетот на ЕУ како глобален актер е поткопан од нејзиниот застој на процесот на проширување

Ана Ололовска

Потребен е компромис прифатлив за Северна Македонија и Бугарија, порача Борут Пахор

Жарко Настоски

ЕУ: Пресудата против активистот Симонов во Русија е неприфатлива

Жарко Настоски

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

Жарко Настоски