borut pahor

Македонија

(ВИДЕО) Пахор: Северна Македонија направи и повеќе од сè, а не доби ништо

А1он
Словенечниот претседател Борут Пахор во своето излагање на Бледскиот стратешки форум застана во одбрана на Македонија и нејзиното членство во Европската Унија. „Во моментов преговорите
Македонија

Заев на средба со словенечкиот претседател Пахор: Словенија и цела Европа поддржуваат почеток на преговорите за Македонија

А1он
Премиерот Зоран Заев, на маргините на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со претседателот на Република Словенија Борут Пахор. „Словенечкиот претседател Пахор на средбата го афирмираше
Македонија

Пахор: Она што се случи со Северна Македонија го обесхрабри Западниот Балкан

А1он
Претседателот на Словенија Борут Пахор изрази разочарување на форумот 2БС (2BS – To be Secure ) во Подгорица поради тоа што политиката за проширување во
Свет

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката новинска агенција СТА

А1он
Словенечката новинска агенција (СТА) извршува важна задача и нејзиниот опстанок не смее да биде доведен во прашање, изјави словенечкиот претседател Борут Пахор, откако словенечката Влада
Македонија

Претседателите Пендаровски и Пахор на прошетка низ стариот дел на Охрид

А1он
Вториот ден од официјалната посета на словенечкиот претседател Борут Пахор на С.Македонија е резервиран за посета на Охрид, каде што заедно со неговиот домаќин претседателот
Македонија

Словенечкиот претседател Пахор денеска во Охрид

А1он
Претседателот на Република Словенија Борут Пахор во рамки на дводневната официјална посета на Република Северна Македонија, денеска ќе престојува во Охрид. Заедно со претседателот Стево
Македонија

Средба Џафери – Пахор: Ќе продолжи словенечката поддршка на патот кон полноправно членство во ЕУ

А1он
Република Словенија ќе продолжи да Ве поддржува на патот кон полноправно членство во Европската Унија и на тој пат не треба да постојат неправедни условувања
Македонија

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

А1он
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски.
Регион

Пахор повторно побара да се зголемат овластувањата на армијата

А1он
Словенечкиот претседател, Борут Пахор, кој заедно со министерот за внатрешни работи, Алеш Хојс, и за одбрана, Матеј Тонин, беше во посета на јужната граница кон
Регион

Колинда Грабар-Китаровиќ за последен пат како хрватски претседател во посета на Словенија

А1он
Хрватската претседателка во заминување Колинда Грабар-Китаровиќ својата последна официјална посета ја има во Словенија. Таа во претседателската палата беше пречекана со својот колега Борут Пахор,