Заев на средба со словенечкиот претседател Пахор: Словенија и цела Европа поддржуваат почеток на преговорите за Македонија

Од:

Премиерот Зоран Заев, на маргините на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со претседателот на Република Словенија Борут Пахор.

dobivaj vesti na viber

„Словенечкиот претседател Пахор на средбата го афирмираше ставот на неговата земја дека Словенија го поддржува европско проширување со земјите од Западен Балкан и очекува, со посредство и поддршка на словенечкото претседателство, да се најде прифатливо решение за блокираниот процес за интеграција на Северна Македонија во ЕУ.

Премиерот Заев и претседателот Пахор на средбата споделија дека лидерите постојат за да наоѓаат решенија и дека современото живеење и глобалните текови бараат храбри и мудри чекори од страна на политичките лидери на Европа“, велат од Владата.

Премиерот Заев потенцирал дека Европа препознала дека граѓаните на Македонија покажале храброст и ги прифатиле европските вредности и дека земјата направила сѐ за да продолжи по европскиот пат напред.

Тој ја поздравил определбата на Словенија за време на нејзиното претседателство со ЕУ да спроведе храбри одлуки и решенија во корист на проширувањето.

„Двајцата соговорници на средбата, премиерот Зоран Заев и словенечкиот претседател Борут Пахор, истакнаа дека Словенија и цела Европа поддржуваат решение на предизвиците меѓу Бугарија и Северна Македонија и дека словенечкото претседателство е можност која треба да се искористи за наоѓање решение“, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Џамбаски: Димитар Ковачевски му го носеше кафето на Заев, името му е бугарска Али Експрес верзија

Орце Костов

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска

Пахор: Турција е важна земја за Словенија

Пахор во Анкара: Ризикот се уште постои на Западен Балкан и во Босна и Херцеговина

Пахор со средба со Голоб ги почна консултациите за составот на новата словенечка влада

Стоилковски: Дали луксузните имоти во кои престојуваат Заеви во Дубаи се нивна сопственост?