Пахор: Она што се случи со Северна Македонија го обесхрабри Западниот Балкан

Од:

Претседателот на Словенија Борут Пахор изрази разочарување на форумот 2БС (2BS – To be Secure ) во Подгорица поради тоа што политиката за проширување во моментов не е високо на агендата на Европската унија.

Тој изјави дека она што се случи со Северна Македонија е обесхрабрувачки за земјите од Западен Балкан.

– Таа земја исполни сè што беше побарано од неа, тие направија сè што требаше да се направи, а Европската унија запре, рече словенечкиот претседател, потенцирајќи дека станува збор за голема грешка, што тешко ќе се исправи.

– Моја задача е да ги потсетам моите колеги дека ова прашање не смее да се игнорира, истакна Пахор.

– Навистина жалам што Брисел во моментов е оптоварен со други проблеми, почнувајќи од здравствената криза, преку Брегзит и други проблеми, така што проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан не е приоритет, рече Пахор на 10-от, јубилеен, форум 2БС.

Пахор рече, како што пренесува порталот ЦдМ, дека Брисел би донел мудра одлука доколку веднаш ги унапреди преговорите со земјите кандидати од ова подрачје, се разбира, под услов тие „да си ја завршат својата работа“.

Тој рече дека би било добро ЕУ да ги гледа земјите од Западен Балкан како еден блок и на тој начин да ги прими во Унијата.

Би можело да ве интересира

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред Македонија: „Проширувањето на ЕУ е секогаш политичка одлука“

Орце Костов

(ВИДЕО) Денков: Бугарија нема да го смени ставот кон Македонија, сега преговорите се помеѓу ЕУ и Скопје

Орце Костов

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

Катерина Ѓуровски

Хакер: Влезот на Северна Македонија во ЕУ е во интерес на Германија и на Унијата

Ана Ололовска

Сослушување во американскиот Сенат за влезот на С. Македонија во ЕУ, и за Западен Балкан

Ана Ололовска

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите