pahor

Регион

Пахор им се извини на граѓаните зошто немал цело време маска при посетата на јужната границата

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор им се извини на граѓаните, бидејќи за време на неговата вчерашната посета на границата кон Хрватска, не носеше заштитна маска цело
Регион

Пахор и се обрати на нацијата: Мораме да си помагаме во овие тешки времиња

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор ги повика граѓаните, секој во своите можности да ја помогне колективната борба против коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА од
Регион

Пахор: Враќањето на војниците од Ирак не наштети на угледот на Словенија

А1он
Одлуката предвреме да се вратат дома словенечките војници кои беа на мисија во Ирак не наштети на угледот на државата. Ова го изјави претседателот Борут
Регион

Србија: Опозицијата ја бојкотираше седницата на Парламентот на која говореше Пахор

А1он
Речиси сите пратеници од српската опозиција одлучија денеска да не присуствуваат на посебната седница на Парламентот, на која говореше претседателот на Словенија, Борут Пахор. Пратениците
Македонија

Пахор: Им честитам на Заев и Ципрас за историскиот договор

А1он
Сакам да им честитам на премиерите на двете земји, Ципрас и Заев за договорот од истриско значење, вели словенечкиот претседател Борут Пахор во интервју за
Регион

Словенечкиот Парламент го одби кандидатот на Пахор за гувернер на Централната банка

Словенечкиот Парламент денеска ја отфрли кандидатурата на Примож Доленц за гувернер на Централната банка откако поголемиот дел од партиите во дебатата се изјаснија против. Доленц,
Македонија

Пахор: Верувам ќе донесете одлука со која на Македонија широко ќе ја отворите вратата кон иднината

А1он
Верувам дека ќе сакате да донесете одлука со која на Македонија широко ќе и се отворат вратите кон иднината. Навиваме за вас, се надеваме на
Македонија

Средба Адеми-Пахор: Словенија со целосна поддршка за референдумот

А1он
Министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми во придружба на директорот на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, Никола Шалваринов, денеска
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пахор: Брисел не може да ве внесе во ЕУ доколку домашните политичари не го сакаат тоа

А1он
После многу години двоумење Европската унија усвои декларација за проширување на земјите од Западен Балкан. За ова на највисоко ниво ќе се дискутира и на