zoran milanovic

Регион

Откажана посетата на хрватскиот претседател на БиХ од безбедносни причини

А1он
За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат
Регион

Милановиќ: Брнабиќ е портпаролка на Вучиќ, не ги слушам изјавите на овие „херои од времето на злото“

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, коментирајќи ја изјавата на српската премиерка Ана Брнабиќ дека таа не е премиерка на сите Срби, туку на Р.Србија, кажа
Македонија

Милановиќ: Погрешно и неморално е да се спори идентитетот, правото на име и јазик

А1он
Изјавата на португалската државна секретарка е резултат на незнаење и невнимание. Јас не сакам да бидам невнимателен во моите изјави, бидејќи можеби ќе и наштетам
Македонија

Пендаровски во посета на Хрватска

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, со
Македонија

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на учеството на самитот на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ, оствари одделни средби со претседателот на Република Словенија,
Регион

Во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против Ковид-19 „и од чеченската мафија” порачува хрватскиот претседател

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, изјави дека во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против коронавирусот „и од чеченската мафија”. – Сите се измамени,
Регион

Милановиќ: На Хрватите во Босна треба да им се даде она што им следува според Дејтонскиот договор

А1он
Претседателот на Хрватска,  Зоран Милановиќ изјави дека на Хрватите во Босна и Херцеговина, како еден од трите конститутивни народи, треба да им се дозволи да
Регион

Хрватска: Милановиќ и Пленковиќ ја продолжуваат „војната“ преку медиумите

А1он
Претседателот и премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ, денеска ја продолжија „медиумската војна“, која почна со апсењето на 11 лица во корупциската „афера
Регион

Милановиќ: За неколку дена Парламентот ќе се распушти, Хрватска ќе биде без власт неколку месеци

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека наскоро ќе се распушти Парламентарни поради парламентарните избори и дека земјата ќе биде без власт неколку месеци. Имајќи
Регион

(ВИДЕО) Колинда по поразот со солзи во очите: Останувам во Хрватска, но сега одам на одмор

А1он
Досегашната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ им се обрати на разочараните членови и симпатизери на ХДЗ во полупразната сала со оглед дека половината од