andrej plenkovic

Регион

Премиерот Пленковиќ на врвот на листата негативно оценети политичари во Хрватска

А1он
На врвот на листата на најнегативно оценети хрватски политичари се наоѓа премиерот Андреј Пленковиќ, а претседателот на Парламентот Гордан Јандроковиќ е меѓу првите тројца, покажуваат
Регион

Пленковиќ: Хрватска е на добар пат во 2022 година да влезе во Шенген, а потоа и во еврозоната

А1он
Хрватска е на добар пат во 2022 година да стане членка на Шенген зоната, а потоа и да влезе во еврозоната, изјави денеска хрватскиот премиер
Регион

Хрватскиот премиер Пленковиќ е заразен со коронавирусот

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е заразен со коронавирус, соопшти вечерва хрватската Влада. -Врз основа на препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ денеска го повтори тестот
Регион

Пленковиќ тврди дека во Хрватска нема да недостигаат лекови

А1он
Хрватските веледрогерии денеска ја прекинаа испораката на лекови во повеќе од 80 проценти од болниците, а премиерот Андреј Пленковиќ тврди дека нема недостиг и оти
Регион

Пленковиќ: Пукањето во Загреб има и елементи на терористички акт

А1он
Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ на денешната владина седница изјави дека пукањето на плоштадот Свети Марко, каде полицаец беше тешко ранет во понеделникот, има и
Регион

Пленковиќ за аферата „Јанаф“: Не знам од каде протекуваат информациите

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска повторно го коментираше наводниот корупциски скандал во врска со државната компанија Јанаф и првпат во последните две недели не го
Регион

Хрватска: Милановиќ и Пленковиќ ја продолжуваат „војната“ преку медиумите

А1он
Претседателот и премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ, денеска ја продолжија „медиумската војна“, која почна со апсењето на 11 лица во корупциската „афера
Регион

Пленковиќ за состанокот со Додик: Имавме нормална работна средба

Горјан Грнчаровски
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ изјави дека доаѓањето на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, во Загреб е поради одржување на нормална работна
Регион

Пленковиќ најавува просечна плата од 1.000 евра во Хрватска до крајот на мандатот

А1он
Хрватскиот мандатар Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека новата влада ќе ги исполни ветувањата за раст на просечната и минималната плата и дека просечната плата во
Регион

Пленковиќ ги објави имињата на новите министри во хрватската Влада

А1он
По спроведување на парламентарните избори во Хрватска, се одржа состанок на Претседателството и Националниот совет на победничката хрватска партија ХДЗ на кој присуствуваше и лидерот