andrej plenkovic

Регион

Пленковиќ го демантира шефот на НАТО и тврди дека дронот бил вооружен

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Загреб го демантираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изјави дека дронот што падна во главниот град на
Регион

(ВИДЕО) Пленковиќ: Хрватска ќе испрати оружје во Украина

А1он
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ денеска најави испраќање заштитна опрема и оружје за Украина, како и подигање на состојбата на подготвеност за прием на бегалци.
Регион

Милановиќ: Владата на Пленковиќ е најкорумпираната досега

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ оцени дека Владата на премиерот Андреј Пленковиќ е најкорумпираната хрватска влада досега, објаснувајќи дека критиките се однесуваат „поради небрежност, незнаење и
Регион

Пленковиќ и се извини на Украина поради изјавата на Милановиќ

А1он
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и се извини на Украина за изјавата на претседателот Зоран Милановиќ дека е една од најкорумпираните земји и ги отфрли
Регион

Премиерот Пленковиќ на врвот на листата негативно оценети политичари во Хрватска

А1он
На врвот на листата на најнегативно оценети хрватски политичари се наоѓа премиерот Андреј Пленковиќ, а претседателот на Парламентот Гордан Јандроковиќ е меѓу првите тројца, покажуваат
Регион

Пленковиќ: Хрватска е на добар пат во 2022 година да влезе во Шенген, а потоа и во еврозоната

А1он
Хрватска е на добар пат во 2022 година да стане членка на Шенген зоната, а потоа и да влезе во еврозоната, изјави денеска хрватскиот премиер
Регион

Хрватскиот премиер Пленковиќ е заразен со коронавирусот

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е заразен со коронавирус, соопшти вечерва хрватската Влада. -Врз основа на препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ денеска го повтори тестот
Регион

Пленковиќ тврди дека во Хрватска нема да недостигаат лекови

А1он
Хрватските веледрогерии денеска ја прекинаа испораката на лекови во повеќе од 80 проценти од болниците, а премиерот Андреј Пленковиќ тврди дека нема недостиг и оти
Регион

Пленковиќ: Пукањето во Загреб има и елементи на терористички акт

А1он
Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ на денешната владина седница изјави дека пукањето на плоштадот Свети Марко, каде полицаец беше тешко ранет во понеделникот, има и