plenkovic

Македонија

Пендаровски на средби со Пленковиќ и Јандроковиќ: Интензивирање на соработката во повеќе области

А1он
Северна Македонија и Хрватска имаат одлична соработка на регионален и на мултилатерален план, со акцент на сојузништвото во НАТО, каде нашата држава е цврсто посветена
Регион

Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

А1он
Хрватска очекува да стане членка на еврозоната на почетокот на 2023 година и дотогаш има намера да ги исполни сите потребни критериуми. Тоа го изјави
Регион

Пленковиќ на самитот во Анталија повика да се одблокира македонскиот пат кон ЕУ

А1он
Хрватска направи многу за деблокирање на преговарачкиот процес со Северна Македонија и Албанија и сака да се решат преостанатите прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија
Регион

Пленковиќ и Милановиќ продолжуваат да разменуваат навреди

А1он
Продолжува вербалната војна и размената на навреди меѓу претседателот и премиерот на Хрватска Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ. Откако Милановиќ (Социјал Демократска партија) го нарече
Регион

Хрватска: Милановиќ го повика Пленковиќ да се обиде да го отповика

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска на Фејсбук објави пост во кој зборува за „Пленковиќ и неговата криминална организација“. Тој, меѓу другото, му порачува на хрватскиот
Регион

Хрватска нема да ја користи руската вакцина без дозвола од ЕУ

А1он
Хрватскиот премиер разјасни дека неговата земја нема да ја користи руската вакцина Спутник В сè додека нема зелено светло од европската агенција за лекови, ЕМА.
Регион

Протест на Пленковиќ до Сасоли поради инцидентот со италијанските европарламентарци

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изрази остар протест поради инцидентот од 30 јануари, кога четворица италијански европратеници се најдоа на „зелената граница“ меѓу Хрватска и
Регион

Пленковиќ од „Фајзер“ очекува да го исполни договорот за набавка на вакцините

А1он
Пазарот за вакцини против коронавирусот е „киднапиран“, има земји кои плаќаат повеќе за да дојдат до нив, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, додавајќи дека
Регион

Пленковиќ: Ќе продолжиме да ги решаваме отворените прашања со Србија

А1он
Ситуацијата во регионот е динамична, а стабилноста и мирот се најважни за Хрватска, рече денеска од Мостар хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, нагласувајќи дека ќе продолжи
Регион

Хрватска одбележува 25-годишнина од воено-полициската акција „Бура“

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска во Книн присуствуваше на прослава на 25-годишнината од воено-полициската акција „Бура“, која во земјата се слави како ослободување на делови