plenkovic

Регион

Пленковиќ: Лидерите на земјите членки на ЕУ го повикаа Вучиќ да се усогласи со нејзината надворешна политика

А1он
Голем број европски лидери на состанокот на самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана го повикаа српскиот претседател Александар Вучиќ да се усогласи со надворешно политичката позиција
Свет

Украинците ќе се обучуваат во Хрватска: Ќе го победиме чопорот руски убијци и силувачи

А1он
Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников на Твитер им се заблагодари на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и министерката за одбрана Марија Баножиќ откако Владата вчера
Регион

Пленковиќ: Ние во Хрватска знаеме што е агресија, сила и негирање на правото на постоење

А1он
Светот не ги повтори грешките од пред 30 години кога Хрватска немаше општо изразување на солидарност како што има Украина, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј
Регион

(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

А1он
По обвинувањата од Србија дека Хрватска лобирала ЕУ да и забрани на Србија да увезува руска нафта во новиот пакет санкции против Русија, хрватскиот премиер
Регион

Хрватска е во добро друштво, коментар на Пленковиќ на последната одлука на Москва

А1он
Хрватска е во добро друштво, е кусиот коментар на премиерот Андреј Пленковиќ по повод одлуката на руската Влада да ја стави Хрватска на листата непријателски
Македонија

Пендаровски на средби со Пленковиќ и Јандроковиќ: Интензивирање на соработката во повеќе области

А1он
Северна Македонија и Хрватска имаат одлична соработка на регионален и на мултилатерален план, со акцент на сојузништвото во НАТО, каде нашата држава е цврсто посветена
Регион

Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

А1он
Хрватска очекува да стане членка на еврозоната на почетокот на 2023 година и дотогаш има намера да ги исполни сите потребни критериуми. Тоа го изјави
Регион

Пленковиќ на самитот во Анталија повика да се одблокира македонскиот пат кон ЕУ

А1он
Хрватска направи многу за деблокирање на преговарачкиот процес со Северна Македонија и Албанија и сака да се решат преостанатите прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија
Регион

Пленковиќ и Милановиќ продолжуваат да разменуваат навреди

А1он
Продолжува вербалната војна и размената на навреди меѓу претседателот и премиерот на Хрватска Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ. Откако Милановиќ (Социјал Демократска партија) го нарече
Регион

Хрватска: Милановиќ го повика Пленковиќ да се обиде да го отповика

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска на Фејсбук објави пост во кој зборува за „Пленковиќ и неговата криминална организација“. Тој, меѓу другото, му порачува на хрватскиот