aleksanndar vucic

Македонија

Вучиќ и Сиљановска Давкова заедно во Прохор Пчински за Илинден

А1он
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, оствари телефонски разговор со претседателката на Македонија, Гордана Сиљановска Давкова. „Срдечен разговор со претседателката Гордана Сиљановска Давкова за најважните
Регион

Вучиќ: Некаков договор е постигнат, формирањето на Заедницата на српски општини е обврзно

А1он
„Некаков договор постигнавме, јас сум задоволен, неколку точки договоривме и тие ќе станат дел од преговарачката рамка за Белград и за Приштина, а Европскиот совет
Регион

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

А1он
Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел, оцени дека очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се насочени
Регион

Вучиќ: Ќе одам во Брисел кога ќе се формира Заедницата на српски општини

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека следен пат ќе оди во Брисел кога ќе биде „испорачана Заедницата на српските општини“, јави Бета. Високиот претставник
Регион

Вучиќ на средба со претставници на ЕУ, САД, Германија, Франција и Италија

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со претставници на ЕУ, САД, Франција, Германија и Италија, со кои ќе разговара за натамошните чекори
Регион

Вучиќ утре на средба со Ескобар и со Лајчак

А1он
Претседателот Србија, Александар Вучиќ, утре ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина и другите регионални прашања на
Регион

Вучиќ: Србите од Косово не сакаат да трпат терор, ќе направам се за нивниот глас да се слушне .

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ истакна дека Србите од Косово се соочуваат со секојдневни проблеми кои, како што рече, „ги наметнуваат оние кои се обидуваат
Регион

Вучиќ: Се плашам дека ќе влезме во голем светски конфликт каков што немало од Втората светска војна

А1он
Главната дебата на 77-та сесија на Генералното собрание на ОН почна денеска со обраќање на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој им порача на