srbija izbori

Регион

Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

А1он
Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека донела одлука да го прифати барањето на опозициските партии сите локални избори да се одржат
Регион

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

А1он
Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград, јави Танјуг. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе
Регион

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот

А1он
Во тензична атмосфера почна конститутивната седница на Собранието на Србија, на која беа потврдени мандатите на 250 изабрани пратеници. Народните пратеници од опозициската партија Србија
Регион

(ВИДЕО) Голем протест во Белград: Црвен картон за власта и барање да се повторат изборите

А1он
Илјадници луѓе ги исполнија централните улици на Белград денеска на протест под слоганот „Не се согласуваме“, кој беше организиран во екот на постизборната криза и
Регион

Прегласување на 35 избирачки места во Србија, бојкот на коалицијата „Србија против насилството“

А1он
На 35 избирачки места во Србија денеска се повторува гласањето за вонредните парламентарни избори, кои се одржаа на 17 декември. На повторените избори, за кои
Регион

Захарова: Западот се обидува да ја дестабилизира Србија

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова го обвини Западот дека се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Србија по предвремените парламентарни
Регион

Брнабиќ им се заблагодари на руските служби што ги споделиле информациите дека се подготвуваат немири

А1он
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека руските безбедносни служби имале информации за подготовка на немири во Србија. Ана Брнабиќ потсети дека уште пред изборите
Регион

ВИДЕО: Полицијата го разби протестот во Белград, опозицијата обвинува за брутално насилство

А1он
Силите на интервентната полиција и жандармеријата интервенираа вчера вечерта за да ги спречат приврзаниците на опозицијата да влезат во зградата на Собранието на Белград за
Регион

(ВИДЕО) Бурна ноќ во Белград: Лидерите на опозицијата почнаа штрајк со глад

А1он
Во Белград синоќа се одржа протест на проевропската опозициска коалиција „Србија против насилство“, која бара поништување на белградските и парламентарните избори поради изборна кражба. Носителите