rojters

Свет

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

А1он
Судот во Басман во Москва му одредил двомесечен притвор на продуцентот на новинската агенција Ројтерс, Константин Габов, соопшти прес-службата на судовите во главниот град. „Судот
Свет

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

А1он
Раководителите на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека новинарите работат во
Свет

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он
Саудискиот министер за енергетика, Абдулазиз бин Салман ал Сауд не дозволи на новинар на Ројтерс да му постави прашање за време на прес конференција во
Свет

Финската премиерка демантира дека земјата не сака НАТО бази на своја територија

А1он
Финската премиерка Сана Марин на Твитер демантираше дека изјавила дека земјата на своја територија не сака воени бази на НАТО ниту нуклеарно оружје. „Ројтерс повторно
Македонија

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

А1он
По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот
Свет

Галони нова уредничка на Ројтерс, прва жена на таа позиција на најстарата светска агенција

А1он
Алесандра Галони ќе стане главна и одговорна уредничка на Ројтерс, прва жена на таа позиција во 170-годишната историја на оваа агенција. Галони (47) е родена
Свет

Ирачките власти ја укинаа забраната за работа на „Ројтерс“ во оваа земја

А1он
Ирачките власти денеска ја укинаа суспензијата на дозволата за работа на британската агенција Ројтерс во нивната земја, соопшти самата агенција. Лиценцата за работата на британската
Свет

Фотографии на „Ројтерс“ кои не смеат да се заборават

А1он
Фотографската служба на „Ројтерс“ прослави три децении од своето постоење, поради што објави фотографии кои го заобиколија светот. Германија 2006 Поранешниот американски претседател Џорџ Буш,