hrvatska

Регион

Словенија ја отстранува жичената ограда од границата со Хрватска

А1он
Новата словенечка влада има намера до крајот на годинава да ги отстрани антимигрантските физички бариери од шенгенската граница со Хрватска, за што наскоро ќе направи
Регион

Словенија ја отстранува оградата од границата со Хрватска

А1он
Новата словенечка Влада планира да ги отстрани противмигрантските физички препреки од границата со Хрватска до крајот на годината. Наскоро ќе се направи и оперативен план,
Регион

Суд во Белград потврди обвинение против четворица хрватски пилоти

А1он
Висок суд во Белград го потврди обвинението против хрватски пилоти за наводни воени злосторства над српските цивили за време на операцијата „Бура“ во 1995 година.
Регион

ВИДЕО: Во ковчег лежи пред Министерството за економија во Загреб – погребник бара правда

А1он
Сопственик на погребално претпријатие од Вировитица со денови лежи во ковчег пред Министерството за економија во Загреб и штрајкува со глад. Марио Коларевиќ тврди дека
Регион

Новата словенечка министерка ја повтори поддршката за влезот на Хрватска во Шенген

А1он
Новата словенечка министерка за надворешни работи Тања Фајон ја повтори поддршката за влезот на Хрватска во Шенген, како и заложбата за влез на земјите од
Регион

ЕК: Хрватска ги исполни условите за пристапување кон заедничката валута – еврото

А1он
Хрватска ги исполнува критериумите за конвергенција и Европската комисија заклучи дека е подготвена да стане 20-та членка на еврозоната од 1 јануари 2023 година. „Честитки
Регион

ВИДЕО: Загинаа сите патници во авионот, потврди директорот на хрватската цивилна заштита

А1он
„Имаше 400 трагачи и тие ја извршија задачата и го пронајдоа леталото. Веднаш штом беше забележано од воздух, беа испратени копнени сили. За жал, беше
Регион

Пронајден исчезнатиот авион: „Гледам делови од опашката, крилјата и кабината“

А1он
Имаме пронајдок – јави еден тим кој со дрон го пребарува поширокото подрачје на Брочанац. Ова беше пренесено преку радио во базата, за што сведочат
Регион

Експерт за воздухопловство: Пилотот го фати паника, неговите зборови беа хаотични

А1он
Експертот за воздухопловство Ален Шќуриќ гостуваше во емисија на телевизијата N1, каде го коментираше исчезнувањето на авионот кој вчера полета од Сплит за Германија. „Разговарав